Prof. Marian Zembala: Najważniejsze są rodzina, empatia, pacjenci i zespół, który stworzyłem w Zabrzu.

Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca prof. Marian Zembala ocenia rok 2017 jako bardzo pracowity, wymagający dużo wysiłku, ale też przynoszący widoczne efekty tej pracy. Profesor przyznaje, że jest pracoholikiem, więc natłok zajęć to dla niego nic nadzwyczajnego.

Podsumowując swoje dokonania zawodowe w 2017 r., prof. Zembala stwierdza, że wyjątkowo dużo czasu poświęcił na to, aby mógł powstać Śląski Ośrodek Kliniczno-Naukowy Zapobiegania i Leczenia Chorób Środowiskowych, Cywilizacyjnych i Wieku Podeszłego im. prof. Zbigniewa Religi. 11 stycznia 2018 r. Sejm przegłosował poprawkę ustawy budżetowej, uwzględniającą przekazanie dotacji w wysokości 1,2 mln zł na utworzenie tego ośrodka.

„Na szczęście ten projekt w końcu spotkał się ze zrozumieniem i ponadpodziałowym wsparciem zarówno ze strony premiera Morawieckiego, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Zdrowia, władz samorządowych Zabrza oraz woj. śląskiego. Bez tego ośrodka trudno byłoby dalej rozwijać Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, ale co
ważniejsze — właściwie zabezpieczyć potrzeby społeczeństwa związane z chorobami serca, płuc i naczyń w sześciomilionowej aglomeracji przemysłowego Śląska i ościennych województw” — komentuje prof. Zembala.

Wielkim wyzwaniem dla profesora było objęcie prezydentury Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Serca i Torakochirurgii (EACTS 2017-2018), które nastąpiło w październiku 2017 r. w Wiedniu. „Myślę, że na wybór pierwszego Polaka w ponad 30-letniej historii największego towarzystwa chirurgii serca i naczyń wpłynęło uznanie dla
środowiska polskich kardiochirurgów” — ocenia prof. Zembala.

„W pracach sejmowych skupiłem się na poprawkach legislacyjnych, szczególnie dotyczących tych spraw, które hamują rozwój w ochronie zdrowia. Mam na myśli nadmierną redukcję wyceny świadczeń w kardiologii i chirurgii ogólnej, a także
intensyfikację prac nad wprowadzeniem zawodu asystenta lekarza oraz wciąż niedocenioną kwestię funduszy na niekomercyjne badania naukowe w medycynie, farmacji i bioinżynierii. 22 interpelacje poselskie dokumentują ten wysiłek” - podsumowuje swoje dokonania parlamentarne w 2017 r. prof. Zembala.

We wrześniu ubiegłego roku ukazała się książka w formie wywiadu-rzeki z prof. Marianem Zembalą pt. „Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka”. Autorowi wywiadu Dawidowi Kubiatowskiemu profesor opowiedział o tym, co dla niego w życiu najważniejsze. To rodzina, empatia, pacjenci i zespół, który stworzył w Zabrzu. Podczas promocji książki Jan Sarna, szef Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, anegdotycznie sportretował prof. Zembalę: „Po czym poznać, że profesor właśnie przebywa na urlopie? Ano po tym, że po szpitalu chodzi
w... papuciach”.

Prof. Marian Zembala znalazł się na Liście Stu 2017 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie, na której zajął 5. miejsce.

 

Iwona Kazimierska

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze