Prof. Mirosław Ząbek

Cudotwórca w neuroterapii

Jako jeden z pierwszych na świecie, prof. Mirosław Ząbek przeprowadził serię transplantacji fragmentów tkanki mózgu w leczeniu choroby Parkinsona oraz operacji naczyniowych mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii. Profesor otworzył nową erę w leczeniu chorób ruchu, gdy jako pierwszy neurochirurg w Polsce, wykonał i wprowadził do krajowej praktyki klinicznej operacje głębokiej stymulacji mózgu w leczeniu choroby Parkinsona, drżenia samoistnego, dystonii i zespołu Tourette’a. Również jako pierwszy w Polsce wprowadził do praktyki klinicznej metodę leczenia wielu chorób mózgu za pomocą stereotaktycznego napromieniania nożem Gamma. Stworzył Krajowe Centrum Leczenia Chorób Naczyniowych Mózgu. 

Współpraca z prof. Krzysztofem Bankiewiczem z Uniwersytetu San Francisco zaowocowała przeprowadzeniem w Szpitalu Bródnowskim serii pierwszych w Europie operacji mózgu w czasie rzeczywistym silnego pola magnetycznego. „Na realizacji tego projektu skorzysta wielu pacjentów, zagrożonych najpoważniejszymi chorobami mózgu. Jest to także przykład wykorzystania najnowocześniejszych rozwiązań technicznych w polskiej medycynie” — ocenia prof. Ząbek. 

Wspólnie z prof. Bankiewiczem uruchomił pierwsze w Europie Interwencyjne Centrum Neuroterapii wdrażające unikatowe metody leczenia chorób mózgu. „To otwiera nową erę w historii medycyny, przecierając szlaki dla terapii genowej mózgu” — uważa neurochirurg. Ale co najważniejsze, „tam traktuje się człowieka indywidualnie, z uśmiechem, a profesor po prostu żyje tym, co robi, każdemu chciałby pomóc. Jest spokojny i konkretny, nie nosi głowy w górze” — mówi jeden z jego pacjentów.

Współpracownicy prof. Ząbka twierdzą, że to nie tylko rewelacyjny specjalista, ale też człowiek, który potrafi naładować pozytywną energią. Jest opanowany i profesjonalny. Nie ucieka przed wyzwaniami, ale ma dużo pokory wobec trudności i nigdy nie ryzykuje zdrowiem pacjenta. 

  •  prof. dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, specjalista neurochirurgii, kierownik Kliniki Neurochirurgii CMKP Szpitala Bródnowskiego w Warszawie, wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie neurochirurgii. Ubiegłoroczny zwycięzca konkursu „Pulsu Medycyny” Złoty Skalpel.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze