Lista 100 w nowej odsłonie

Prof. Marian Zembala i prof. Jacek Jassem – to najbardziej wpływowe osoby w polskiej medycynie i ochronie zdrowia – uznali eksperci „Pulsu Medycyny”.

Tagi

Laureaci

„Puls Medycyny” już po raz dwunasty ogłosił Listę Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i ochronie zdrowia. Wsłuchując się w komentarze jurorów, a także sugestie Czytelników, redakcja postanowiła nieco zmodyfikować sposób ustalania Listy Stu. W tym  roku zostało wybranych dwóch liderów:
1 – prof. Marian Zembala, jako osoba najbardziej wpływowa w polskiej medycynie, autor największego osiągnięcia w dziedzinie medycyny.
2 – prof. Jacek Jassem – jako osoba najbardziej znacząca i mająca największy wpływ na zmiany w systemie ochrony zdrowia.Ocenie poddano osiągnięcia w zakresie leczenia, wprowadzanie rewolucyjnych technologii i zabiegów do praktyki lekarskiej, wytyczania nowych kierunków rozwoju polskiej medycyny. Ale także wpływ poszczególnych osób na zmiany ustawowe, organizację i zasady działania systemu. I tak wyłoniono dwóch zwycięzców. Obaj byli również z czołówce poprzedniej edycji Listy Stu, ogłoszonej w 2013 roku.

Zdaniem redaktora naczelnego Pulsu Medycyny Krzysztofa Jakubiaka świadczy to o ich ugruntowanej pozycji oraz nadzwyczajnym dorobku zawodowym i naukowym. „Oceniając wpływ na zmiany w polskiej medycynie, jury uznało - naprawdę nieznaczną liczbą punktów - że to profesor Zembala jest liderem. Myślę, że w tym wyborze zawarta jest też mocna pozycja polskiej kardiochirurgii i jej przełomowych dokonań. Natomiast w kontekście zmian systemowych - również nieznaczną różnicą głosów - za najbardziej wpływową osobę jurorzy uznali profesora Jassema. Ten wybór niewątpliwie odnosi się także do uznania palących potrzeb modyfikacji polskiego systemu ochrony zdrowia w kontekście cywilizacyjnego i społecznego problemu chorób nowotworowych” – podkreśla Krzysztof Jakubiak.

Modyfikacje w tegorocznej edycji Listy 100 nie ominęły także jury: od tego roku jest ich znacznie więcej, a skład jest bardziej zróżnicowany. Oprócz klinicystów do współpracy przy tworzeniu listy zaprosiliśmy także ekspertów i menedżerów zajmujących się ochroną zdrowia. Pracy przy ocenianiu w tym roku komisja miała więc dużo więcej, co nie wpłynęło jednak na jej jakość i efekty, za co serdecznie wszystkim jurorom dziękujemy. „W zgodnej ocenie całej naszej redakcji, są to wybory doskonałe, obrazujące dokonania i zasługi poszczególnych wybitnych postaci polskiej medycyny” – podsumowuje red. Krzysztof Jakubiak.

Poniżej prezentujemy osoby z pierwszych dziesięciu miejsc Listy Stu 2014:

LEKARZE:

1.    Marian Zembala
2.    Henryk Skarżyński
3.    Adam Maciejewski
4.    Jacek Jassem
5.    Marek Krawczyk
6.    Grzegorz Opolski
7.    Zbigniew Gaciong
8.    Tomasz Trojanowski
9.    Janusz Meder
10.    Witold Zatoński
.
OSOBY Z SYSTEMU OCHRONY ZDROWIA:
1.    Jacek Jassem
2.    Marian Zembala
3.    Bolesław Samoliński
4.    Henryk Skarżyński
5.    Wojciech Matusewicz
6.    Jerzy Starak
7.    Maciej Piróg
8.    Alicja Chybińska
9.    Witold Zatoński
10.    Janusz Meder

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione.

Komentarze